Ideāls brīdis fosilās enerģijas nodoklim 

2016. gada 20. decembris 09:40 (www.db.lv)

Fosilās enerģijas nodoklis kā netiešais nodoklis ļautu pārstrukturēt esošo Latvijas nodokļu režīmu par labu arī darbaspēkam

To ekspresintervijā DB saka Valsts prezidenta Enerģētikas drošības komisijas priekšsēdētājs Juris Ozoliņš, prezentējot tikko sagatavoto komisijas ziņojumu par Latvijas līdzšinējo enerģētikas politikas ietvaru, kurā ietvertas arī rekomendācijas procesa uzlabošanai.

Fragments no intervijas:

Kāds ir jaunā ziņojuma mērķis un galvenie secinājumi?

Latvijas enerģētikā ir vairākas lietas, ko vajadzētu uzlabot, lai gan mūsu līdzšinējie sasniegumi nav slikti. Esam tikuši pāri 36% vietējās izcelsmes energoresursu robežai, kas tiek izmantoti primārajā energoapgādē. Pārsteidzoši ir tas, ka mēs ļoti daudz vietējo energoresursu arī eksportējam, jāsaka gan – kā izejvielu, nevis ar augstāku pievienoto vērtību. Kopumā tas ir potenciāls, ar kuru varētu uzlabot mūsu enerģijas drošību. Mums ir arī samērā laba infrastruktūra, kas mūs savieno ar kaimiņiem. Mūsu kaimiņvalstis šajā ziņā ir izdarījušas daudz, izbūvējot elektrības starpsavienojumus un gāzes termināli Lietuvā, kas ir līdz šim revolucionārākais, kas ir noticis Baltijas gāzes apgādē, tādā veidā dodot mums pieeju pasaules gāzes tirgiem, kas vēl ir jānostiprina. Šajā ziņojumā mēs pievēršamies arī jautājumam, kādā veidā iekļauties globālajā kustībā par klimata pārmaiņām. Mēs kā OECD valsts nedrīkstam šajā lietā stāvēt malā, vienlaikus neizmantojot Latvijas ļoti izdevīgo ģeogrāfisko un klimatisko stāvokli. Baltijā zemes dzīlēs atrodas ļoti ierobežots daudzums energoresursu, taču mēs kā ne tik blīvi apdzīvota valsts iegūstam priekšrocības pret tām valstīm, kurās iedzīvotāju blīvums ir lielāks. Ir jāmēģina turēties pie šiem atklājumiem ekonomikā un tehnikā, vienlaikus ņemot vērā, ka tādas jaunās ekonomikas kā Ķīna un Indija ļoti strauji ienāk ar savām inovācijām.

Viena no galvenajām mūsu ziņojuma tēmām ir arī enerģijas nodokļi, ko mēs nosaucām par oglekļa nodokli. Otra – vai pašlaik spēkā esošais regulējums ir adekvāts attīstībai. Secinājumi – mums ir ļoti neliela oglekļa nodokļa intensitāte pret fosilo enerģiju. Ņemot vērā, ka šobrīd ļoti aktīvi tiek runāts par nodokļu režīmu, tad labāka momenta, manuprāt, nav, lai runātu par fosilās enerģijas nodokli. Tas vienlaikus ļautu palielināt valdības ieņēmumus kā netiešais nodoklis, no kura nevar izvairīties, kā arī ļautu pārstrukturēt nodokļu režīmu par labu, piemēram, darbaspēkam.

Links uz oriģinālo raksta vietni: http://www.db.lv/razosana/energetika/ideals-bridis-fosilas-energijas-nodoklim-457911

Naftas cena sasniedz 15 mēnešu augstāko līmeni 

2016. gada 20. oktobris 10:27 (www.db.lv)

Ceturtdien naftas cena Ņujorkas biržā sasniedza 15 mēnešu augstāko līmeni, reaģējot uz jaunākajiem datiem, ka ASV jēlnaftas rezerves aizvadītajā nedēļā negaidīti sarukušas, un Saūda Arābijas enerģētikas ministra izteicieniem, ka vairākas valstis vēlas pievienoties OPEC iecerei samazināt ražošanas apjomus, raksta Bloomberg.

Naftas nākotnes kontrakta cena palēcās par 2,6% līdz augstākajam līmenim kopš pērnā gada jūlija. Enerģētikas informācijas administrācijas jaunākie dati liecina, ka pagājušajā nedēļā jēlnaftas piegādes apjomi sarukuši par 5,25 miljoniem barelu līdz zemākajam līmenim kopš janvāra. Bloomberg aptaujātie analītiķi prognozēja, ka apjomi būs auguši par 2,1 miljonu barelu.

«Tas tirgum ir neliels pārsteigums, jo mēs patlaban esam izmaiņu gaidās un tieši tas situāciju padara iespaidīgu,» norāda Energy Aspects analītiķe Amrita Sena. Ja materializēsies OPEC plāni samazināt ražošanas apjomus, tad līdz gada beigām naftas cena var sasniegt 60 dolārus par barelu.


Pēdējā laikā naftas cena ir svārstījusies ap 50 dolāru atzīmi, tirgū valdot neskaidrībai par to, vai OPEC valstis spēs ieviest plānus samazināt piegādes apjomus. OPEC sanāksme plānota novembrī.

ASV vieglās jēlnaftas WTI cena novembra piegādēm pakāpās par 1,31 dolāru līdz 51,6 dolāriem par barelu, bet Brent cena decembra piegādēm pakāpās par 1,9% līdz 52,67 dolāriem.

Links uz oriģinālo raksta vietni: http://www.db.lv/finanses/naftas-cena-sasniedz-15-menesu-augstako-limeni-455681

Lauksaimnieki šokā par elektrības cenām augusta mēnesī

2016. gada 20. septembris 19:22 (www.db.lv)

Lauksaimnieki ir šokēti saņemot augusta mēneša elektrības rēķinus, tāpēc aicinājuši Ekonomikas ministrijas (EM) atbildīgos pārstāvjus skaidrot iemeslus šādai situācijai, kas lauksaimniekiem nav pieņemama un saprotama - kas atkal palielina saimnieciskās darbības izmaksas un dod kārtējo triecienu mūsu lauksaimniekiem jau tā smagajā krīzes situācijā, informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Krista Garkalne.

Problēma radusies, jo AS Sadales tīkls no šā gada 1.augusta līdz ar tarifu pieaugumu 3,5 reizes paaugstinājis fermās nepieciešamā elektrības ievada jaudu, līdz ar to kopējie rēķini saimniecībām mēneša laikā pieauguši līdz 18%, atsevišķās saimniecībās rēķinam pārsniedzot pat 35 000 eiro. «Zemnieki samazina jaudas, kur vien var, bet Sadales tīkl" apkalpoto ievadu nevar iespaidot. Līdz ar to lielā fermā, kur viss robotizēts, izmaksas pieaugušas prātam neaptverami,» norādīja zemnieki.

Tikmēr Sadales tīkla pārstāve Tatjana Smirnova aģentūrai LETA atzina, ka elektrotīkla jaudu ir pārskatījuši vairāk nekā 19 000 īpašnieku un 57% no saņemtajiem pieteikumiem ir par objektiem lauku apvidos. Ja elektrotīkla pieslēguma jauda īpašumā tiek izmantota neefektīvi, Sadales tīklam šis elektrotīkls tāpat ir jāuztur un klienta pieprasītā elektrotīkla jauda ir jānodrošina jebkurā laikā atbilstošā kvalitātē.

Lai pārliecinātos, vai saimniecības izpratušas sadales sistēmas tarifu izmaiņas, kā arī ieteiktu optimālāko risinājumu un iespējas samazināt elektrotīkla jaudu, Sadales tīkls individuāli sazinājās un sniedza konsultācijas 37 lielajām un 1247 mazajām zemnieku saimniecībām. Juridiskajiem klientiem sadales tarifu struktūra ir līdzsvarota, samazinot elektroenerģijas piegādes maksu līdz 25% un mainot no pieslēguma jaudas atkarīgo fiksētās maksas īpatsvaru no 10% uz 40% un 60%. Tas nozīmē, ka ieguvēji ir uzņēmēji, kas efektīvi izmanto elektrotīkla pieslēguma jaudu. Šiem klientiem rēķins par elektroenerģiju būtiski nemainās vai pat samazinās, savukārt klientiem, kuri pieslēguma jaudu izmanto neefektīvi, ir rēķinu pieaugums, norāda uzņēmumā.

EM pārstāvji, kā arī Zemkopības ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvji trešdien, 21.septembrī ir aicināti uz LOSP ikmēneša sapulci, kur iecerēts pārunāt arī nākamā gada budžeta situāciju, lai lauksaimnieki varētu tālāk plānot savu finanšu plūsmu, kā arī uzzinātu kā nākamā gadā tiks nodrošinātas Eiropas Savienības un valsts noteiktās saistības par atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai.

LOSP apvieno 66 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 000 ražojošo lauksaimnieku. LOSP iesaistās Latvijas lauksaimniecības un lauku attīstības politikas veidošanā un īstenošanā sadarbībā ar valsts likumdevējiem, valsts pārvaldes institūcijām, Zemkopības ministriju un citiem sociālajiem sadarbības partneriem.

Links uz oriģinālo raksta vietu: http://www.db.lv/razosana/lauksaimnieciba/papildinata-lauksaimnieki-ir-soketi-sanemot-augusta-elektribas-rekinus-454358?utm_campaign=related_articles&utm_source=open_article&utm_medium=article_454127&utm_content=article_454358tu